14 дек 2011

Меланома и рак кожи

Категория: Рак излечим

Як вберегтися від раку шкіри


Меланома і рак шкіри – різні хвороби

За даними Українського канцер-реєстру рак шкіри посідає провідне місце в структурі захворювань і смертності серед основних форм злоякісних новоутворень, як серед чоловіків, так і серед жінок. Інша тенденція вказує на щорічне зменшення віку серед людей, які хворіють на рак шкіри, трапляються навіть вроджені випадки. Отже, хвороба молодшає, а діагноз «меланома» - злоякісна пухлина шкіри, від якої в Україні помирає 90% пацієнтів, звучить як вирок. Це трапляється не через невміння наших лікарів лікувати це захворювання, а через несвоєчасну діагностику як результат пізнього звернення пацієнтів до лікувально-діагностичних закладів. Головне, що частина випадків раку шкіри взагалі можна уникнути шляхом дотримання елементарних правил поведінки на сонце, під час відпочинку, у солярії.

Головний лікар Інституту дерматокосметології Ольга Богомолець насамперед наголосила, що слід розділяти поняття рак шкіри і меланому. “Це - різні хвороби, з абсолютно різними проявами, з різним джерелом, з різним прогнозом. Рак шкіри виникає на тій шкірі, де не має меланіну, уся шкіра тілесного кольору, але є родимки. Меланома ж може виникнути тільки з меланоцитів,” – сказала О.Богомолець.

Вона вважає, що у нашій країні існують проблеми щодо виявлення та лікування злоякісних пухлин шкіри, зокрема, дерматологи не мають право лікувати злоякісні пухлини, у медичні протоколи не входить рання діагностика раку шкіри, водночас онкологи перевантажені 3-4 стадіями онкологічних хвороб і на сьогодні не мають фізично часу займатися ранньою діагностикою.

“В Америці і США онкодерматологія є окремим фаховим розділом, бо на сьогодні у дерматології понад 2 тисяч нозоологій. За останні 5 років рак шкіри і меланома вийшли на перше місце. Це відбувається і в Україні, і в усьому світі. Чи не щодня я стикаюся з діагнозом “рак шкіри” в 18-річних,” – зазначила лікар, підкресливши, що головним чинником ризику у розвитку цієї хвороби є ультрафіолет.

Світловолосим краще геть не засмагати

За останні роки через викиди в атмосферу призводять до стоншання озонового шару планети, у деяких місцях з’явилися озонові дірки. “На сьогодні вже новий озон не продукується, а людина продовжує руйнувати той захист, який природа створила. Озоновий шар - це той фільтр, який забирає на себе спектр (промені) мутагенної дії, який має Сонце. Є певний спектр, який при впливі на шкіру викликає мутацію ДНК, а озон виконує функцію фільтра він нейтралізує його вплив,” – зазначила О.Богомолець.

Важливим чинником зростання показників захворюваності на рак шкіри, на думку О.Богомолець, є активізація міграції населення. “Природа нам дає як чинники ризику, так і методи захисту. Темний колір – це парасоля, яку виставляє організм, він робить шкіру такою, щоб вона забрала більшу частину ультрафіолету. Таким чином генетично заплановано, що люди, які мають світлу шкіру, світле волосся (належать до скандинавського типу), живуть ближче до полюсу. Людям скандинавського типу краще не мігрувати до Каліфорнії, Флориди. Часто саме вони стають пацієнтами онкодерматологів, бо у них не закладено генетичний механізм захисту,” – наголосила О.Богомолець.

Люди скандинавського типу є і в Україні – це світловолосі, блакитноокі, зеленоокі, люди з рудим волоссям. Для них жити у Криму чи Сімферополі, значно більший ризик, аніж для людей з темним кольором волосся.

До зростання раку шкіри в усьому світі призвела також і мода на засмагу, коли вона стала показником заможності людини.

“Засмага це те, що ви отримуєте протягом двох-трьох тижнів, а тримається до трьох місяців. Однак мутагенна дія від “смаження на сонці” накопичується протягом усього життя. Усі засмаги - від першої - зберігаються у пам’яті клітини. Відбувається сумація мутагенної дії, а у певний момент – злам. Клітина починає ділитися не один раз на 72 години, а раз на 15 годин. Так формується механізм утворення злоякісної клітини,” – наголосила О.Богомолець.

Сонцезахисні креми не захистять

Чи може людина сама запобігти розвитку раку шкіри чи появі меланоми? О.Богомолець переконана, що – так. На її переконання, зменшити вплив чинників ризику зможуть правильне здорове харчування, заняття спортом, відмова від соляріїв, надмірного засмагання.


Лікар попереджає, що жоден сонцезахисний крем не зможе захистить від сонячних опіків, які у подальшому можуть спричинити рак. “Сонцезахисні креми не знижують ризику щодо раку шкіри та меланоми. Це доведено американською статистикою. Використовуючи такі креми людина просто перекладає відповідальність із себе на крем. До того ж, коли ви заходите у море, крем змивається і вже не працює. Крім того діє, як лінза – частково захищає, але термічна дія на ДНК-клітини нікуди не зникає (це подібно до того, коли б ви заклеїли родимку пластирем – отримаєте лише термічну баню),” – попереджає лікар.

Вона переконана, що сонцехахисні креми, це просто “добрий великий бізнес”, а найкращий захист – це парасоля або бавоняний одяг.

О.Богомолець радить пам’ятати, що у мегаполісах ультрафіолетове навантаження значно потужніше. “У містах, через відбитки від дзеркальних та скляних поверхонь, ви можете отримати соняний опік ще сильніший, аніж могли би отримати на пляжі. Так само сонячне навантаження посилюється, коли ви займаєтесь дайвінгом – вода працює як лінза, тому занурюючись на метр без спеціального костюму можна дуже згоріти,” – наголошує О.Богомолець.

Вона підкреслює, що для світоволосих та блакитноококих – людей, що належать до найвищої групи ризику – найкращим чинником захисту є відпочинок не у Південних краях, а у Прибалтиці, Скандинавських країнах. “За нашими даними з Криму щороку близько 4 тисяч відпочивальників від’їжджають додому з меланомою,” – сказала О.Богомолець.

Рак - друга причина смертності у Європі

У свою чергу, зупинившись на відомих та доведених причинах виникнення раку загалом керівник бюро ВООЗ в Україні Ігор Поканевич наголосив, що кожні п’ять зайвих кілограмів маси тіла людини на 10 % збільшують її ризик захворіти на рак.

За його словами, про такий вплив надлишкового індексу маси тіла свідчать нові дослідження провідних вчених. “Це дуже істотний чинник. Бо якщо людина має масу тіла більшу на 10-15 кілограмів ризик щодо онкології зростає вже на 30 % і так далі. З іншого боку це вказує на те, що раку можна і потрібно запобігати. Сьогодні у світі уряди багатьох країн, Всесвітня організація охорони здоров’я планують проводити багато зустрічей, щоб виробити стратегію протидії цим проблемам,” – зазначив І.Поканевич.

Він підкреслив також, що рак став другою причиною смертності у Європейському регіоні. “Смертність від раку в Європі – одна четверта від загальносвітових показників. Європейський регіон – лідер за показниками захворюваності та смертності. Проблема не тільки в системі охорони здоров’я, шкідливій екологічній ситуації. Є достатній компонент поведінки самої людини та медиків,” – наголосив І.Поканевич.

Він підкреслив, що 70% випадків захворюваності на рак залежать від певної поведінки людини, способу її життя, зокрема чи курить вона, чи вживає алкоголь, як харчується, скільки часу піддається ультрафіолетовому опроміненню.

Софія Палій, УНІАН

 

Лікар-онколог Сергій Коровін: Батьки, які возять дітей відпочивати до Єгипту, прирікають їх на рак шкіри 

За прогнозами ВООЗ, у світі з 2005 по 2015 роки внаслідок онкологічних захворювань помре 84 мільйони осіб. Щоб загострити увагу на цій серйозній проблемі, щороку 4 лютого в світі відзначають День боротьби боротьби з раком. У 2011 році цей день проходить під гаслом «Навчати дітей і підлітків уникати опромінення ультрафіолетовим випромінюванням, що надходить від сонця». Онкологи називають злоякісні пухлини шкіри однією з провідних причин смертей від онкології в усьому світі. 

Нових випадків раку шкіри з кожним роком більшає

За останні 30 років у нашій країні кількість хворих із злоякісними пухлинами шкіри зросла втричі. Ця локалізація займає друге місце у структурі всіх онкозахворювань. Щорічно в Україні виявляють близько 20 тисяч нових випадків. Завідувач відділення пухлин шкіри та м`яких тканин Національного інституту раку Сергій Коровін вважає, що насправді, пацієнтів з таким діагнозом значно більше.

"Є всі підстави вважати, що ці цифри занижені, у нас є проблеми з рапортуванням, деякі фахівці вважають, що хворих може бути вдвічі. Адже дуже багато неврахованих онкохворих, багато лікуються поза профільних клінік, у приватних медустановах. Наприклад, у Нідерландах з 16 мільйонами мешканців щорічно реєструється 22 тисячі випадків раку шкіри, в Німеччині (80 мільйонів) - 195 тисяч на рік, "- говорить лікар-онколог.

Діти найвразливіші перед впливом УФ-випромінювання

Рак шкіри - це хвороба літніх людей (80 відсотків пацієнтів таких хворих - люди після 55 років), її заробляють протягом усього життя. Однак як вітчизняні, так і зарубіжні фахівці підкреслюють, що в останні роки у світі помітно почастішали у дітей випадки захворювання раку шкіри, зокрема на її найнебезпечніший різновид - меланому.

"Дітей рак шкіри вражає вкрай рідко, зазвичай, цю хворобу людина "заробляє" все життя, - зазначає С. Коровін. - А закладається проблема в дитинстві. Якщо дитина зловживає сонячними ваннами, це збільшує у два-три рази шанс захворіти протягом життя ".

Лікар-онколог підкреслює, що відпочинок у південних країнах дуже шкодить здоров`ю і дорослих, і дітей. "Батьки, які возять своїх дітей до Єгипту напевно прирікають своїх дітей на онкологічні хвороби шкіри. Кращого відпочинку для здоров`я дитини, ніж "у селі у бабусі" у рідних широтах, просто не існує," - говорить лікар-онколог.

Для виникнення злоякісних пухлин шкіри ключове значення має хронічне сонячне опромінення - сонячний опік шкіри, перенесений в дитинстві, кратно збільшує шанс розвитку в перебігу життя раку шкіри. Саме діти і підлітки особливо уразливі перед шкідливим впливом ультрафіолету, адже в дитинстві шкіра найбільше чутлива до шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання.

Найчастіше хворіють люди зі світлою шкірою

Шкіра людини виконує багато функцій, зокрема захищає організм від бактерій, від дії сонячних променів і втрати вологи, регулює температуру шкіри. Однак цей орган досить вразливий до впливу сонця, яке є одним із важливих причин виникнення раку шкіри та меланоми. Лідерство серед всієї низки чинників, які ініціюють розвиток раку шкіри, належить ультрафіолетовому опроміненню. У 75-80% саме воно є причиною онкозахворювання.

У розвитку злоякісних пухлин шкіри особливе значення має тип шкіри людини. Люди зі світлою шкірою найбільше страждають від сонячних опіків. Тому і ризик захворіти у них значно вищий, ніж у людей зі смаглявою або чорною шкірою (хоча в них рак зазвичай виявляють у більш пізній, небезпечній стадії).

Фахівці виявили, що покоазники захворюваності на рак шкіри зростає серед білошкірого населення, що живе ближче до екватора. «Злоякісні пухлини шкіри - найчастіше виникають у білого населення, яке змушене жити в південних країнах, що колись колонізували європейці. Найвищий рівень захворюваності на рак шкіри в Австралії та Новій Зеландії. Ці континенти - зони непритаманні для проживання європейців, зокрема для англійців, які заселяли ці широти. У цих країнах зараз фактично епідемія раку шкіри. Так, за прогнозами, кожен п`ятий білошкірий громадянин США протягом свого життя матиме злоякісну пухлину шкіри,»- зазначає С. Коровін.

Слід також знати, що до онкопатології шкіри часто призводять опіки - хімічні та термічні, а також різні хімічні речовини-канцерогени - сажа, бензин, бітум, синтетичні масла, що мають у своєму складі хімічні реагенти.

Як захистити дитину від «шкідливої» сонця

Рак шкіри - не тільки одна з найбільш поширених форм раку, але й така, якій легше за все запобігти. Щоб виявити захворювання на ранній стадії, не варто нехтувати регулярними обстеженнями - як у лікарні, так і вдома. Онкологи закликають батьків бути уважними до своїх дітей. У домашніх умовах необхідно регулярно оглядати шкіру вашої дитини щодо новоутворень - родимок, плям, пігментації. Особливу увагу необхідно звертати на родимки, що змінили розмір, форму або колір - в таких випадках краще звернутися до лікаря. У лікарні таке обстеження необхідно проходити принаймні раз на рік -дерматологи ретельно перевірять шкіру на наявність незвичайних родимок або плям.

Треба знати ранні ознаки меланоми шкіри у дітей. Це - швидкий ріст пухлини, зміна кольору пігментного утворення, розростання однієї з ділянок, піднесення над поверхнею шкіри, поява виростів, тріщин, кровоточивість, виразка на поверхні пухлини, випадання волосся на ураженій ділянці при волосатому пігментному невуси, поява віночка запалення навколо пухлини, поколювання, свербіж, печіння.

Якщо діти або дорослі мають на шкірі невуси, вони легко піддаються сонячним опікам. Якщо родичі мали злоякісну меланому, то слід геть відмовитися від прийняття сонячних ванн.

Коли неможливо уникнути надмірної інсоляції, необхідно вживати заходів щодо захисту, позаяк ушкоджувальну дію мають не лише прямі, а й розсіяні сонячні промені.

Слід враховувати, що пляжний пісок і вода відображають близько 25%, а сніг і лід - майже 100% сонячних променів. Необхідно пам`ятати, що сонячні промені здатні проникати в воду на глибину до 3 м, тому опіки можуть виникнути навіть під час тривалого перебування у воді.

Коли справа стосується захисту шкіри від сонця, час - один з найбільш важливих факторів. Інтенсивність ультрафіолетових променів досягає піку в середині дня - з 10 ранку до 4 вечора.

Діти до року не повинні перебувати під прямими сонячними променями - завжди ховайте немовлят у тінь.

Онкологи не просто не рекомендують, а категорично проти відвідання соляріїв, бо до 75% пов`язане з розвитком меланоми. Тому в Європі, наприклад, є суворе правило не користуватися солярієм до 35 років, підліткам же до 18 років це просто категорично заборонено.

Софія Палій, УНІАН


  • Участник каталога